2010. július 28., szerda

Hidegség - Etanol nehézségek a kánikula után

Most hogy hidegebb lett érzem, hogy nem jók azok az értékek amiket a kánikulában beállítottam az E85 átalakítón "melegedési fázisban" történő túldúsításhoz. Az a jelenség, hogy alacsony fordulaton (1000-1500 között) rángat az autó. Aztán az üzemi hőmérséklet elérése után semmi. Tökéletes működés.
Ez a kellemetlenség egy dolog, de erőtlenebbnek semmiképpen sem mondanám az autót, sőt :)

Autópályás közlekedés E85-tel

Nos, nem biztos hogy kiderült az igazság az autópályás etanolos fogyasztásommal kapcsolatban. Nem tudom mennyire hihetek a mérési eredménynek.
A szokásos 7.7 liter / 100 km benzines fogyasztás helyett 120km/h sebességnél autópályán sikerült kicsivel több, mint 11 litert megetetni tütüvel. Ez pofátlanul sok, 40-50%. Hozzátartozik, hogy viszonylag rövid távon (200km) sikerült ezt mérnem, ahol az egyes kutak közötti különbség is elég sokat tud számítani, de talán nem ennyit.
Arra gondolok, ugye első kattanásig tankolok, viszont ha nem mindig ugyanott, akkor nem tudhatom biztosan, hogy ez a kattanás pontosan ugyanakkor következik be. Így simán előfordulhat, hogy egyik kútnál akár 1-2 liter is még becsusszan.

Szóval van egy fura mérési eredményem, amivel nem tudok mit kezdeni. Ha valós amit mértem, akkor a megoldás, hogy nem megyek spórolósan 120-szal, hiszen 130-140 körül is 11 liter etanol gurul le a kocsi torkán. Ha nem valós amit mértem, akkor az ki fog derülni pár vidéken töltött hétvége után :)

2010. július 26., hétfő

E85: +25-30%

A hétvégi M3-mas út előtt ismét beugrottam Taszi-bácsi kútjára. Lassan sajnos emelkedik már nála is az E85 ára. Most épp 237 volt. Szokásos tankolás első kattig, számolás: 12,9 liter. Hmm... Nem sokat segített, hogy nem állítgattam szanaszét az átalakítót, simán csak mentem; ez megint 30%.

Beizzítottam az etanol kalkulátort... kicsit túlzottak voltak az elvárásaim, de természetesen így is megéri. Esetemben kb másfél év alatt megtérül.

Péntek este indulás HB city-be, M3. Út közben figyeltem az üzemanyagszint-jelzőt, elég jó a helyzet. Vasárnap visszafele Polgárnál hatlábú kúthoz kitérő - 7km. Baszki, ezeknél nincs E85. A táblán csak benya meg diesel.
"Hogyaza retkes kurrva b@ssza ketté az összes radai ribancot bazzeg" -  gondolta Stirlic.
Azért csak megállunk megkérdezzük.
Ja de van, csak valamiért ezt kizárólag egyetlen kútfejen említik meg egy 5x10cm-es matricán :) Pusszatom a marketing osztályt. Ja, és 250 :S
Nem szimpatikus, de nincs mit tenni, első kattanásig. 11,1 liter / 100 km. Az olyan 27% extra. Úgy látszik csalt a szemem.

Reggel megint megyek az öregúrhoz, kiderül a visszaúton milyen adatok születtek. Zuhogott az eső, úgyhogy 120 körül jöttünk, ami benzinből egész pontosan 7,7 litert szokott jelenteni.

2010. július 21., szerda

Tökéltesített tökéletesítés

Kész van. Most már tényleg. Sikerült úgy beállítani a kis etanol átalakítómat, hogy már csak ritkán, de tényleg nagyon ritkán zizzen meg az alapjárat, az is csak alkalmanként az indítás utáni pár másodpercre, azután atomstabil. Ezt azzal sikerült elérnem, hogy a felmelegedési időszak hosszát megemeltem 30-ról 60 másodpercre. Ezáltal a "Majdnem tökéletes - etanol átalakító beállítva" posztban szereplő első grafikonon látható a felmelegedési fázist követő röcögés eltűnt (a narancssárga csík esése után lila mocorgása).

A 17%-os E85 túldúsítás mégsem volt nyerő. Elmegy vele a gép, de valahogy érződik hogy nem az igazi. És egy másik "árulkodó jel", hogy az egyik utamon kigyulladt a a check engine lámpa. Autó megállít, gyújtás le, gyújtás vissza, hibakód törölve :) Azért ezt mégsem forszíroznám hosszútávon. Visszaállítottam az eredeti 22%-ra.

2010. július 20., kedd

E85 kúthálózat vs. hatótávolság

A napokban az etanol kúthálózatot és a térképet böngészve egy érdekes problémára lettem figyelmes. Autópálya mellett nincs olyan kút, ami E85-öt árul. Ez így biztosan nem igaz, hiszen Budaörs felé az M1-M7 közös szakaszán az autópálya fölötti körfogalomnál van egy. Igen, van olyan, hogy autópályatest fölött körforgalom. Aki még nem járt arra, érdemes megnézni ezt a nevezetességet. Igazából nem. Szóval ott van egy hatlábú kutyás kút, ahol van E85. Még az is lehet hogy mindkét oldalon van. De az hétszentség, hogy se az M6, se az M3 mellett közvetlenül nincs. Jee.
Következő hétvégén az utam Hajdúböszörménybe vezet. Oda-vissza benzinnel általában egy tankba szokott kerülni ez az út - nyilván nem 60 liter, de annyi, hogy már jelez a kis led, hogy fogyunk. Namost, mivel - az előző bejegyzésem alapján - legalább 20%-os többletfogyasztásra számítok, az a nagy büdös helyzet, hogy nem tudom megjárni oda-vissza. Valahol kell egy E85 kút.
Első opció: Debrecen. Oda-vissza 40km. Háttőőő, nem. Hmm. Van még egy magánkút hatvan közelében, de nem túl bizalomgerjesztő, hogy egy címen kívül semmit nem találtam róla. Vasárnap este jó eséllyel zárva.
Következő... az nincs. Ne már, bakker...
Megnézegettem a hivatalos magyar E85 beszállító weboldalán a kútkeresőt és lám, van egy Agip Polgáron 7-8 km-es kitérővel, de szintén címen meg GPS koordinátán kívül semmi. Sőt a többi közismert kútkeresőben sincs. Agip weboldal megnéz... üdvözlöm a marketingesüket, még az sincs feltüntetve, hogy egyáltalán árulnának etanolt. Nem Polgáron, hanem úgy bárhol. Nem lesz ez így jó, jártam már úgy, pont Agip-pal, hogy ki volt írva, hogy van E85, csak nem volt ár hozzá. Bementem megkérdezni, hogy mizu, közölték, hogy hát etanol az van a tartályban, de még nem adhatnak belőle, mert árazás alatt van. Gratulálok.
Szóval nem bíztam én annyira abban a keresőben, gondoltam inkább fölhívom az "ügyfélszolgálatot", csak tudják melyik kútjukon adnak biobenzint. Hááát, találtam egy egy telefonszámot. Föl is hívtam. Egy emberke saját nevén bemutatkozva, hallhatóan városi zajokkal körülvéve vette föl. Gyakorlatilag emberünk mobiljára volt átirányítva az Agip ügyfélszolgálat telefonszáma. Mindegy, megkérdeztem, van-e Polgáron etanol, mire kicsit meglepett hangon az a válasz érkezett, hogy persze, már régóta.

Kedves Holtankoljak, és POIplaza, zárkózzunk föl, légyszilégyszi :)

2010. július 14., szerda

Majdnem tökéletes - etanol átalakító beállítva

Igen, megcsináltuk! Sikerült elérnem, hogy szinte teljesen úgy indul az autó mint ahogy benzinnel is tette.
A két pici különbség, hogy valamivel hosszabban kell indítózni, és hogy eleinte minimálisan ingadozik az alapjárat. A konfiguráció tehát alapjaiban véve megfelelő, kisebb finomhangolás vájtgépészfülű felhasználók számára még lehetséges.

Íme egy szép kis ábra az esti etanolos mérésről:


Az ábrára kattintva megnézheted nagyban is, úgy pedig már elég jól látszik a fordulatszámot reprezentáló lila vonalviselkedése. Az elején rögtön beáll egy stabil fordulatra, majd mikor a narancssárga vonal zuhanni kezd, ezzel jelezve, hogy véget ért a 30 másodpercre állított melegedési fázis, akkor a motor kicsit bizonytalanná válik, majd valahol még 30-60 másodperc eltelte után stabilizálódik.

Maga az indulás - ha úgy tetszik beröffenés - szinte tökéletes. Tarthatna egy picit rövidebb ideig, de egyébként semmi probléma.

Az egyik korábbi posztban írt todo lista első eleme, miszerint állítsam 10 másodpercre az indítózás utáni fázis hosszát, meglehetősen rossz ötletnek bizonyult. Ezt még a reggeli mérés grafikonja bizonyítja:


Itt jól látszik az előző ábrához képest förtelmesen hatalmas kék hegy (indítózási túldúsítás), és a hegyomlás alatt vicsorgó összekócolt lila farkasfogak (fordulatszám). Innen egyértelműen lehetett következtetni a hiba okára. Visszavettem tehát ezt az értéket az eredeti 2 másodpercre.

A többi konfigurációs érték honnan jött?
Nos bevallom, eddig nemigen néztem szét a kis etanol kütyü konfiguráló program mappájában, és a leírást is csak felületesen olvastam át. Így történhetett, hogy csak most vettem észre, hogy van egy swift-hez való konfigurációs fájl a csomagban, amit ráadásul elég markánsan eltér azoktól az értékektől amit nekem a szervízben beállítottak.
Egyre inkább úgy érzem, hogy kb semmit sem méricskéltek a srácok, csak beszerelték, pár adaton módosítottak, amiről biztosan tudták hogy jó lesz, beindították, beröffent, oszt "jólesz az haggyad".
No de vissza a konfigurációhoz. Először csak egyszerűen ezzel a swift-hez valóval próbálkoztam kicsit összegyúrva a korábbi konfiggal, és rögtön érezni lehetett a javulást. Kevesebb fulladozás, kevésbé kilengő fordulatszám, hamarabb magához térő motor. Az konfigurációs táblázatból rögtön látszott, hogy sokkal, de sokkal üzemanyaggal operálunk. Ezen tuningoltam egy kicsit és lőn első ábra majdnem tökéletes indulással :)

A sikeren felbuzdulva továbbmentem a következő számú feladatra: főkompenzációs érték. A gyári beállítás 22, azaz 22%-kal kap több üzemanyagot a bemelegedett motor a benzinüzemhez képest . Ezen még az autó képes kb 10%-os plusz-mínusz korrigálni, de ez nagyon típus függő, jobb eltalálni a megfelelő értéket.


Itt sorra egymás után 17, 13, 7 és 0 (!!) szerepel főkompenzációként (zöld).
Az igazán meglepő az, hogy mindegyik esetben, még a 0 extra dúsítás mellett is gond nélkül beindult a motor, és stabil fordulatra állt be. (A végén a kis lila tüske egy gázfröccs :)

Na mondom ezt most már ki kell próbálnom. A párszáz méteres próbakör során viszont kiderült, hogy 0-ra ugyan beindul a gép, a motor szépen forog, viszont ereje egy szál se. Ahogy meg kellene mozdulni, úgy viselkedik, mintha kemény mínuszok röpködnének odakint. Rángat az autó, vánszorog, nagyon lassan pörög föl a motor.

Jól van, akkor a 0% extra dúsítás felejtős, gondolom a 7 is. A következő meseszám a 13 :)
Határozottan jobb a 0-nál, de inkább ne forszírozzuk. Maradjunk csak szépen a 17-nél. Azzal már úgyis mentem ma kb 10 km-t és egészen jónak érződött.
A mai nyerőszám tehát a 17-es.

Azt hiszem leszek olyan eszelős hogy addig bizgetem a gépet, amíg az indítási folyamat is el nem éri a tökéletest :)

Elfogyott az első tank etanol

Már 1-2 napja felvillant az üzemanyagszint jelző led a műszerfalon, ami nálam azt jelenti, hogy kb 45 liter hiányzik a tankból. Már akkor sejtettem, hogy meglesz az a bizonyos 20% körüli többletfogyasztás amit mindenhol megjósoltak, de valahogy mindig úgy jött ki, hogy "áááá, most nem érek rá tankolni" vagy "Taszi bá' már biztos úgyis zárva van". Ma reggel végre fény derült az igazságra.

Munkába menet beugrottam Taszi bácsi kútjára. Szokásos kellemes hangulat fogadott. Általában az öregúr ragaszkodik hozzá, hogy ő tankolja meg az autót, mivel azonban kint nem volt senki, benéztem az épületbe. Taszi bácsi épp rettentő nyugalomban valami uborkás dolgot reggelizett a pénztárgép mögött, tőle jobbra a felesége egy kávé mellett újságot olvasott.
- Jóónapot, szabad tankolni? :)
- Peeersze, persze tessék csak

E85 leakaszt, első kattanásig tölt. Kicsit meglepett, mikor 55 liternél állt meg a számláló.
Még mák, hogy a Balatoni úton az emelkedőn fölfelé nem állt meg a gép, hiszen a tankom is csak 60 literes :)

Gyors számolás: 13 liter.
Hűbazz, mite, miva'? Hmmm. Végülis... ha azt nézem, hogy 20%-ra számítottam (12 liter) és minden nap elég sokat indítózgattam méricskéltem, állítgattam a 15 másodperces indítózási fázistól kezdve a 250%-os extra dúsításon át a rossebtuggya még mit nem, aminek persze nagy része ultrabrutálisan fölöslegesen sok etanolt juttatott a motorba, meg benne volt egy olyan eszement dugó az egyik hétvégén útban a Velencei tó felé, hogy 1-2 óra után inkább megfordultam...
...na ahhoz képest reális.

2010. július 11., vasárnap

Túl sok, vagy túl kevés? - Etanol átalakító mérés

A napokban többször is méregettem a bioetun átalakító kütyüvel. Logoltam, táblázatkezeltem, adatfeldolgoztam, diagramot gyártottam, diagramot bambultam, gondolkodtam... egyes mérési eredmények alapján arra jutottam, hogy bizony mégiscsak túl sok az etanol indításkor, nem túl kevés. Mint utólag kiderült balga módon erre a következtetésre egy nem teljesen hideg állapotban végzett mérés eredményeiből jutottam. Így történt az hogy én bizony kikapcsoltam - azaz 0 másodpercre vettem - az indítózás utáni fázis hosszát. Ez ugye pont arra jó, hogy az első - indítási - fázis után, mikor az önindító már nem teker, még pár másodpercig extra mennyiségű etanolt juttatunk a motorba, mert az hideg és az üzemanyag rendszer rögös útvesztőin az alkohol könnyebben lecsapódik mint a benzin, és így nagy része elvész.

Szóval ma délután már indítózás utáni fázis nélkül kűködött a verda, aminek meg is lett az eredménye:


Itt a kék csík az etanol dúsítás mértéke %-ban, a piros csík a fordulatszám (a szép grafikon érdekében 10-zel osztva :)

Látható, hogy az első 10 másodperc (6 és 26 között) elég kritikusan telt. 9-nél még egy elég érdekea 0 rpm is befigyelt - ez nyilván valamiféle mérési hiba.


A mostani TODO lista:

- indítózás utáni fázis 10 másodpercre állít

- főkompenzációs paraméterrel játszik
Üzemmeleg motorral játszunk, hogy ne befolyásoljanak extra paraméterek
122 % -> lejjebb próbálkozni már csak azért is mert akkor kevesebbet fogyasztunk :)

- indítózási fázis paramétereivel játszik
Itt kb azt lehet meghatározni, hogy milyen hőmérséklet mellett milyen E85 túldúsítást alkalmazzunk
Ezt a legjobb lenne mindig hideg motorral. El fog tartani egy darabig :S

2010. július 8., csütörtök

Etanol dúsítás - mérési eredmények



Rámértem a kis progival amit kaptam az átalakítóhoz. A kék vonal a dúsítás a benzines arányhoz képest %-ban. Igen, az tényleg 250%-ot jelent indítózáskor, ami a végén leér 22%-ra. A piros a felmelegedési kompenzáció - amíg hideg a motor kap plusz naftát. A zöld az indítózás plusz kompenzáció, mivel az első pár másodpercben extra sok üzemanyag kell, innen a 250%. Az ábrán ugyan nincs rajta, de a motorfordulat az ábra szerinti 17. és 27. másodperc között (vízszintes tengely) ingadozik kb 650 és 1100 között. Itt még valószínűleg kellene neki némi extra üzemanyag, mert ha gázt adok, nem ugrál.
A program részletes leírását elolvasva kiderült, hogy nem 3, hanem 5 fázisban működik a kis átalakító.
ST:00 - Nem forog a motor (nincs injektorjel)
ST:01 - Önindítózás (forog a motor és a feszültség beesett)
ST:02 - Beindulás utáni dúsitás idôtartam
ST:03 - Átmeneti állapot (nem látható)
ST:04 - Felmelegedési dúsítás (minden kompenzáció mûködik)
ST:05 - Felmelegedési fázis vége (lineárisan 8 s)
ST:06 - Normal üzemi állapot, csak a fôkompenzáció aktív (illetve a gyorsítás,  paraméterezve van)
Forrás:
http://www.e85tuning.hu/BioETUN_v4_hasznalati.pdf


Ezek közül nekem a 2. fázis hosszát kellene megnyújtanom, az alapbeállított 2 másodpercről mondjuk 5-re.
Este próbálkozom :)

2010. július 5., hétfő

Milyen egy etanolos autó? - tapasztalatok etanol átalakítás után

Az átalakítás után mikor elmentem a járgányért, megkértem a szerelőt mutassa már meg mi merre hány méter.
A motortérben 1 percig csak bambultam és kerestem a tíz pici különbséget, de nem láttam. Emberünknek rá kellett mutatni az etanol átalakító csatlakozóira az injektorok mellett, hogy hát igen azaz. Ennyi. És hol a többi? Sok-sok etanol átalakító beszerelési tapasztalat alapján a kütyüt inkább nem a motortérben helyezik el, ahogy mondjuk én tettem volna, hanem bent az utastérben a kormányoszlop alatt, vagy valahol a műszerfal mögött. Így nem kell aggódni, hogy a nagy melegben, szanaszét olvad a berendezés. A két apró különbséget a beltérben is igen nehéz észrevenni. Az előbb említett helyen, a kormányoszlop alatt a többi szervízcsatlakozó közé be van pakolva az RS232 csatlakozó - ezen keresztül lehet programozni az E85 elektronikát, ha szükséges. Van még egy körömnyi méretű kapcsoló, szintén elég eldugott helyen. Mielőtt otthagytam a kocsit az átalakító műhelynél, megbeszéltük hova kerüljön a kapcsoló, de mint kiderült amit először szerettem volna, az egy eléggé megbonthatatlan gyári dobozban végződik, így esett a választás egy kissé odébb levő, de szintén ideális helyre a kormánytól jobbra, lentre. (Ha lesz időm csinálok fényképeket.)

Szóval változások terén motortérben szinte semmi, utastérben szinte semmi, és mi a helyzet a kocsi viselkedésével? Menet közben nem érezhető különbség. Most mondhatnám, hogy érzem hogy mennyivel erősebb a gép, meg hogy a nyomaték az egekben, de igazából nem. Nem merném teljes bizonyossággal ezeket kijelenteni. Lehet hogy van benne valami, de lehet hogy csak picológia az egész :) Azt mondták erősebb lesz, és hát persze hogy az, érzed nem? Én is érzem, mindenki érzi :P
Tankolások során viszont egészen másképp viselkedik a gép. Nem 16-17 ropi egy tank, hanem 11-12. Like :)

Egyetlen negatívumként azt tudom felhozni, hogy nem sikerült rendesen beállítani a hidegindító fázist. Ez az etanol átalakító ugyanis három fázisban működik. Az első a hidegindítás segítő funkció, amikor a motor még teljesen hideg. Ez csak pár másodpercig tart, ekkor látványosan sok üzemanyagot kap a gép. Mikor letelt ez az előre beállított X másodperc, akkor következik a második fázis. Ekkor is több etanol érkezik az égéstérbe, de már kevesebb, mint az első fázisban. Az utolsó - normál üzem - akkor lép életbe, mikor a motor elérte az üzemi hőmérsékletet.
Szóval az első fázisban van valami helytelenül beállítva, mert mikor reggel indítom a gépet 1-2 másodpercig ugrál az alapjárat, nem áll le, de nem stabil a cucc, majd gyanúsan akkor miután ez a bizonyos előre beállított X másodperc letelik, egyből szép és jó minden. Vagy az van, hogy túl sok a nafta amit ilyenkor kap, vagy túl kevés. Ezt még egy jó játék lesz kideríteni, mert ugye ahogy egyszer beindult, a következő próbálkozásra már nem igazi hidegindításról van szó. Nice :)